جلسه هماهنگی ستاد برگزاری حوزه‌ی پنج بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در سمنان

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور در نشست خبری حوزه‌ی پنج بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در سمنان بر رابطه‌ی قصه‌گویی با فطرت پاک کودکان تأکید کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، رضا قمرزاده معاون فرهنگی در نشست خبری حوزه‌ی پنج کشوری در سمنان با تأکید بر رابطه‌ی قصه‌گویی با فطرت پاک کودکان، اظهار داشت: در فرآیند فعالیت‌های کانون، یادگیری محصول تعامل یاد دهنده و یاد گیرنده است و در واقع یادگیرنده و متربی در این فرآیند، کنش‌گر و فعال است.

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی عنوان کرد: فعالیت‌های کانون توأم با تفکرمحوری است و قصه‌گویی یکی از این فعالیت‌ها را شامل می‌شود که پس از کتاب‌خوانی از فعالیت‌های شاخص و برجسته‌ی مربیان در مراکز فرهنگی‌هنری سراسر کشور است.

قمرزاده در ادامه، قصه‌گویی را یک واسطه‌ی تربیتی دانست و گفت: این فعالیت به مربی به عنوان یاد دهنده، کمک می‌کند تا پیام‌های تربیتی را در قالب قصه به مخاطب کودک و نوجوان انتقال دهد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری با اشاره به اهمیت و ارزش قصه‌گویی و پذیرش آن از سوی متربی گفت: قصه‌گویی در فرهنگ دینی، اجتماعی و ارزشی کوچک‌ترین نهاد جامعه یعنی خانواده، ریشه دارد و مهم‌ترین ابزار تربیتی برای خانواده‌ها بوده و هست.

قمرزاده تفاوت جشنواره‌ی امسال با سال‌های گذشته را در روند اجرای آن، حضور نوجوانان برای نخستین‌بار به‌صورت رسمی و همچنین حضور پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و اضافه شدن دو بخش مقاله و داستان عنوان و تأکید کرد: قصه‌های قدیمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با توجه به رشد فضای مجازی، هنوز تأثیر تربیتی خود را دارند و به فرآیند تربیتی مخاطبان برگشته و موجب تقویت و غنای آن می‌شوند و حضور آنها نقش مهمی در این فرهنگ دارد و فرصت مناسبی است تا با ورود به این میدان، توجه خاصی هم به آنها شود.

ترویج فرهنگ قصه‌گویی؛ مهم‌ترین هدف جشنواره‌ی بیستم

قمرزاده، ترویج فرهنگ قصه‌گویی را مهم‌ترین هدف برگزاری این جشنواره عنوان و تأکید کرد: به دنبال تأثیر تربیتی قصه بر نسل کودک و نوجوان هستیم؛ چراکه قصه‌گویی یکی از سنت‌های قدیمی خانواده‌های ایرانی است و در تربیت کودک و نوجوان نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: قصه‌گویی هم به مهارت‌های قصه‌گو و هم به ایجاد خلاقیت ذهنی در شنونده کمک می‌کند و در فرآیند یادگیری نقش مهمی دارد.

قمرزاده همچنین درخصوص مهم‌ترین اولویت حوزه‌ی معاونت فرهنگی کانون برای چشم‌انداز تربیتی کودکان و نوجوانان با توجه به تغییرات اجتماعی و توسعه فضای مجازی و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: کانون پرورش فکری بیشترین ظرفیت بی‌مانندش را برای تحقق اهداف و تحول فکری کودکان و نوجوانان به‌کار گرفته است و در کنار نهاد خانواده و سایر مجموعه‌های آموزشی و تربیتی، فعالیت می‌کند.

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از شرکت ۶ هزار و ۷۳۷ قصه‌گو از سراسر کشور در این جشنواره خبر داد و گفت: پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از این جشنواره استقبال خوبی کردند و ۴۷۳ نفر از شرکت‌کنندگان را این گروه تشکیل می‌دهند.

قمرزاده با اشاره به شرکت ۳ هزار و ۱۷۴ نوجوان در این جشنواره اظهار کرد: ۳ هزار و ۹۰ نفر از شرکت کنندگان بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی را مربیان فعال مراکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری سراسر کشور تشکیل می‌دهند.

معاون فرهنگی کانون افزود: این جشنواره در سه بخش آزاد با درون‌مایه آموزشی و تربیتی (ویژه قصه‌گویان ایرانی و خارجی)، بخش رضوی (ویژه قصه‌گویان ایرانی) و بخش قصه‌های کهن با داستان‌های شاهنامه و فولکلور (ویژه قصه‌گویان ایرانی) برگزار می‌شود.

قمرزاده تصریح کرد: در حوزه‌ی پنج، ۴۱ قصه‌گو با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند و پس از داوری نهایی، پنج قصه‌گو در بخش کانونی و یک قصه‌گو در بخش رضوی به مرحله‌ی کشوری دعوت می‌شوند و از مجموع پنج حوزه، ۵۲ قصه‌گو به بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که یکم تا پنجم بهمن‌ماه 1396 در تهران برگزار می‌شود، راه می‌یابند.

اعلام برنامه‌های جشنواره قصه‌گویی در سمنان

مهدی جمال مدیرکل کانون سمنان نیز در این نشست مرجع اصلی روش نوین قصه‌گویی را کتاب، عنوان و تأکید کرد: قصه‌گویی، حالت بیداری ذهن را دارد، تفکر را تلنگر زده و اندیشه را بیدار می‌کند.

جمال همچنین نیاز شدید اجتماع در حال حاضر را قصه‌گویی و آن را ابزار مناسبی برای تربیت دانست.

مدیرکل کانون سمنان اظهار داشت: تعداد قصه‌ها برای اجرا در حوزه‌ی پنج، ۴۱ قصه است که از این تعداد ۲۸ قصه در بخش مربیان، ۷ قصه در بخش آزاد و ۶ قصه در بخش رضوی اجرا خواهد شد.

وی، اعزام ۷ گروه قصه‌گویی به مدارس، سمنان‌گردی با هدف آشنا کردن میهمانان با جاذبه‌های گردشگری استان، برگزاری یک نشست تخصصی ویژه قصه‌گویان برگزیده استان در روز پنج‌شنبه دوم آذرماه و یک نشست علمی‌تخصصی ویژه قصه‌گویان جشنواره، مربیان و دانشجویان با عنوان «بهره‌گیری از زیبایی‌های شأن نزول آیات در قصه‌گویی» را از برنامه‌های جنبی حوزه‌ی پنج بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی عنوان کرد.

جمال در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره‌تعداد شرکت‌کنندگان استان سمنان در این جشنواره خاطرنشان کرد: ۱۲۲ قصه‌گو در مرحله‌ی شهرستانی جشنواره استان سمنان شرکت داشتند که از این تعداد، ۳۷ قصه‌گو در بخش مربیان کانونی، ۵۰ قصه‌گو در بخش اعضای نوجوان،۳۰ قصه‌گو در بخش آزاد، سه قصه‌گو در بخش پدربزرگ و مادربزرگ و دو قصه‌گو نیز در بخش رضوی به روایت قصه‌های خود پرداختند و پس از داوری، ۴۰ قصه‌گو به‌عنوان نفرات برگزیده به مرحله استانی راه یافتند.

وی در پایان تصریح کرد: هشت برگزیده استان سمنان در این مرحله از جشنواره، شامل چهار قصه‌گوی کانونی، دو قصه‌گوی نوجوان، یک قصه‌گو از بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و یک قصه‌گو از بخش رضوی هستند که از این تعداد، ۵ قصه‌گو در این جشنواره حضور دارند.

گفتنی است؛ حوزه‌ی پنج بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، با حضور قصه‌گویانی از استان‌های مازندران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، تهران، البرز و سمنان، از ۱۲ تا ۱۴ آذرماه 1396، به میزبانی سمنان برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =