هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی در مراکز کانون

هم‌زمان با بیست و هفتمین هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران اعضا و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، خوزستان، کردستان، کرمان، لرستان و فارس ویژه‌برنامه‌هایی را با شعار «حال خوش خواندن» برگزار کردند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، تجلیل از برترین‌های طرح کتاب‌خوانی و کتاب‌داران، برگزاری مرحله‌ی منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی، کارگاه‌های کتاب‌سازی برای کودکان دارای نیازهای ویژه و فعالیت‌های فرهنگی‌هنری برای کودکان روستایی، برپایی ایستگاه‌های ادبی دل نوشته‌ها، مسابقه کتاب‌خوانی، کارگاه نقاشی، تقویت سوادِخواندن و... از جمله برنامه‌های این هفته بود.

شش برگزیده طرح کتاب‌خوانی در استان آذربایجان غربی تجلیل شدند

برگزیدگان طرح کتابخوانی کشوری از آذربایجان غربی با عنوان «مهرواره آینده ساختنی است» در هفته کتاب و کتاب‌خوانی تجلیل شدند.

بر اساس این گزارش الهه صفری از مرکز شماره دو کانون ارومیه، نیایش واحدپور از مرکز پلدشت، پارسا عاملی از مرکز فراگیر ارومیه، ماریا علیزاده از مرکز تازه‌شهر، سبحان فرامرزی از مرکز شاهین‌دژ و نازنین‌زهرا شبانلویی از مرکز خوی به عنوان شش کتاب‌خوان برتر کشوری برگزیده شدند.

هم‌چنین از دیگر برنامه‌هایی که در طول هفته کتاب و کتاب‌خوانی در کانون استان آذربایجان غربی برگزار شد، میزبانی ارومیه از مرحله منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی با حضور قصه‌گویان پنج استان منطقه یک کشور بود.

اجرای طرح امداد فرهنگی با عنوان «پیک امید» در شهرستان قره ضیاءالدین و روستای حکی منطقه سیلوانا،‌ طرح «بهترین جمله از یک کتاب» از سوی کتاب‌خانه‌های سیار، تجلیل از نویسندگان کوچک، دیدار با نویسندگان، نشست ادبی، برگزاری کارگاه کتاب‌سازی، طرح «نامه‌ای به نویسنده کتاب» و برنامه بلندخوانی کتاب از جمله برنامه‌هایی بود که در این استان برگزار شد.

ساخت کتاب‌های لمسی برای نابینایان در اصفهان

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصفهان کتاب‌های حسی لمسی ویژه نابینایان از سوی مسئولان و مربیان کانون اصفهان ساخته شد.

رقیه خاکزاد کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان در این‌باره گفت: با توجه به این‌که نابینایان نیز بخشی از جامعه را تشکیل می‌دهند توجه به نیازهای فرهنگی آن‌ها از ضرورت‌ها و سیاست‌های کانون است.

بر همین اساس به مناسبت هفته‌ی کتاب، کارگاه ساخت کتاب‌های لمسی با حضور 20 مسوول و مربی مراکز کانون پرورش فکری اصفهان برگزار ‌شد .

وی افزود: کتاب‌های آماده شده در این کارگاه هم‌زمان با روز جهانی معلولان رونمایی می‌شود.

حال خوش خواندن در کنار کودکان روستای خوزنکلا البرز

به مناسبت هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی ویژه برنامه‌ی «حال خوش خواندن» از سوی مربیان کانون استان البرز در مدرسه شهید گریلی روستای خوزنکلا اجرا شد.

بر همین اساس فعالیت‌های از جمله اجرای نمایش خلاق، قصه‌گویی، شعرخوانی، اهدای بسته‌های نوشت‌افزار در این هفته اجرا شد .

هفته کتاب کانون خوزستان با شعار «حال خوش خواندن» برگزار شد

برنامه‌های بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با شعار «حال خوش خواندن» در مراکز کانون استان خوزستان اجرا شد.

بر اساس این خبر تجلیل از اعضا فعال کتاب‌خوان کانون، جشن کتاب در مناطق کم برخوردار و روستاها، زنگ کتاب‌خوانی در مرکز کانون و مدارس، کارگاه کتاب سازی، ایستگاه ادبی دل نوشته‌ها، مسابقه کتاب‌خوانی، کارگاه نقاشی، بلند خوانی کتاب، ایستگاه خوشنویسی، نمایشگاه کتاب، مسابقه نمایش‌نامه‌خوانی، اجرای بازی معرفی کتاب و کارگاه ساخت صورتک‌های نویسندگان حوزه کودک و نوجوان از جمله برنامه‌های کانون در هفته کتاب بود.

هم‌چنین معرفی نویسندگان برجسته حوزه کودک و نوجوان به بچه‌ها و برپایی نشست با نویسندگان استانی، رونمایی از کتاب‌های جدید، برگزاری انجمن‌های ادبی، نمایش فیلم‌های ساخته شده بر اساس کتاب‌های کودک و نوجوان از دیگر برنامه‌های مراکز کانون در این استان بود.

تقویت سوادِخواندن کودکان کردستانی در هفته‌ی کتاب

ویژه‌برنامه‌هایی با شعار «حال‌ خوش‌ خواندن» با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی درمیان نسل کودک و نوجوان، ارتقای سطح مهارت‌های زندگی، تقویت سوادِخواندن در تمامی مراکز فرهنگی هنری کانون کردستان هم‌زمان با بیست‌ و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی برگزار شد.

بر همین اساس ضمن فضاسازی مراکز متناسب هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی از مدارس دعوت شد تا در کارگاه‌های فعالیت‌ کتاب‌محور، نمایشگاه کتاب و آثار کتاب‌محور و اجرای برنامه‌های کتابخانه سیار روستایی کانون در مناطق کم‌برخوردار و روستاها شرکت کنند.

هم‌چنین دعوت از فعالان و نویسندگان عرصه‌ی کتاب و کتابخوانی، برپایی نشست نقد و بررسی کتاب، کارگاه ادبی با موضوع مهمانی قصه‌ها و داستان‌نویسی برای یک تصویر، آموزش کاردستی ساخت نشان‌گر کتاب، اجرای مسابقه‌ی کتاب‌سازی خلاق و رونمایی از کتاب‌های جدید، برپایی نمایشگاه و تجلیل از اعضای کتاب‌خوان مراکز کانون از دیگر برنامه‌های کانون استان کردستان بود.

پیک امید به ارگ « ریگان کرمان» رفت

مرکز فرهنگی‌هنری کانون ریگان در استان کرمان به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی در روستای سنگ‌آباد شور اردوی جهادی برگزار کرد.

بر همین اساس این اردوی جهادی در ارگ «جزانخواص» که روی بلندترین تپه روستا قرار گرفته است با اجرای قصه‌ی «گربه‌ای که موش‌ها را دوست داشت» و نمایش عروسکی « فلفل نبین چه ریزه» از سوی مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ریگان آغاز شد.

هم‌چنین نمایشگاه تابلوهای دست‌ساز اعضای نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان با عنوان «مهرواره از تبار باران» در مرکز فرهنگی‌هنری کانون چترود همزمان با شروع هفته کتاب و کتاب‌خوانی برپا شد.

برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی مراکز کانون لرستان درهفته کتاب

مراکز کانون پرورش فکری استان لرستان درهفته کتاب و کتابخوانی با شعار«آینده ساختنی است» برای ترویج، توسعه و تعمیق فرهنگ مطالعه، ویژه‌برنامه‌هایی را برکزار کردند.

ویژه برنامه‌های فرهنگی، هنری وادبی در مراکز ثابت کانون این استان با حضور اعضا و دانش‌آموزان و کتابخانه‌های سیار و پستی با حضور در روستاها و مدارس حاشیه شهر اجرا شد.

بر همین اساس دعوت از مدارس، برگزاری نمایشگاه از آثار و نمایش دست‌آوردهای کتاب محور، تجلیل از اعضای کتاب‌خوان و اجرای ویژه برنامه‌های مشارکتی با همکاری سازمان‌های مرتبط با حوزه کتاب در مراکز از جمله‌ی این برنامه‌ها بود.

مربیان کانون فارس در هفته‌ی کتاب تجلیل شدند

بر اساس این گزارش اعظم رنجبرجهرمی، مربی‌ مسئول مرکز فرهنگی هنری جهرم، بتول فرجودی، مربی مسئول مرکز فرهنگی هنری سروستان و فاطمه کنعانی مربی فرهنگی مرکز فرهنگی هنری آباده، به عنوان کتاب‌داران برتر کانون فارس معرفی و از آن‌ها تجلیل شد.

هم‌چنین یازدهمین نشست متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی منطقه جنوب کشور در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار شد.

در این نشست متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی، پنل تخصصی «کنکاشی در تعریف مطالعه» و پرسش و پاسخ همراه با تقدیر از کتاب‌داران برگزیده چهار استان فارس، بوشهر، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد، هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی در اداره کل کانون فارس برگزار شد.

یازدهمین نشست متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی منطقه جنوب کشور با همکاری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس، نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی، ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی شهرداری شیراز، دانشگاه شیراز، انجمن کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ایران شاخه فارس برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =