عرضه‌ی جدیدترین بازی‌های رومیزی ایرانی در جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی

دبیر پنجمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی گفت: بازی‌های رومیزی/ بُردگیم‌ها در این دوره به طور ویژه مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محسن حموله، با اشاره به این‌که بازی‌های رومیزی در سال‌های اخیر در سطح جهان مورد استقبال قرار گرفته و در صنعت اسباب‌بازی، یکی از شاخه‌های مهم و جدی تبدیل شده، توضیح داد که براساس سیاست‌های جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی، در این دوره بحث طراحی اسباب‌بازی و معرفی افراد جوان و خلاق جزو اولویت‌های کار بوده است.

دبیر پنجمین جشنواره‌ی اسباب‌بازی گفت: با توجه به عدم رعایت حق نشر (کپی‌رایت) در صنعت اسباب‌بازی ایران، اکثر تولیدات، الگوگرفته از نمونه‌های خارجی است. بنابراین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بعد از جشنواره‌ی چهارم، یکی از سیاست‌های کاری خود را به توجه ویژه به طراحی اسباب‌بازی و کپی‌رایت آن معطوف کرد.

به گفته‌ی مدیرکل سرگرمی‌های سازنده‌های کانون، با همین هدف بود که دومین رویداد ملی ایده‌آزاد برگزار شد و در گام اول ۱۲۰ نفر در سامانه‌ی این رویداد، طرح‌ها و ایده‌هاشان را ارائه کردند، و در نهایت ۴۰ نفر برای آموزش تخصصی از سوی اساتید این حوزه انتخاب شدند که در پایان، پس از برپایی کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی، ۲۰ طرح برگزیده به مرحله‌ی ماکت‌سازی رسید.

او توضیح داد که این نمونه‌های برگزیده، در پنجمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی، پیش روی سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت که به نوبه‌ی خود، ممکن است به انتخاب و سرمایه‌گذاری برای تولید انبوه برسد، درعین حال به گفته‌ی حموله، برخی از این طرح‌های ماکت‌شده، حتی پیش از جشنواره‌ی پنجم به مرحله‌ی تولید انبوه رسیده‌ است.

محسن حموله با اشاره به صنعت بازی‌های رومیزی، گفت: از میان آثار برتر دومین رویداد ایده‌آزاد، ۷ اثر در دایره‌ی بازی رومیزی/ بردگیم است که در این دوره، با توجه به سیاست‌گذاری‌های خاص برای این حوزه، شاهد اتفاق‌های خوبی در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری خواهیم بود.

علاقه‌مندان به بازی‌های رومیزی می‌توانند در روزهای جشنواره در بخش نمایشگاه ترویجی از نزدیک شاهد این نمونه‌های ایرانی باشند و ضمن بازی با آن، با دنیای بازی‌های رومیزی آشنا شوند.

دبیر پنجمین جشنواره‌ی ملی همچنین خبر داد که امسال با برخی نهادها هماهنگی‌هایی انجام شده که در صورت نهایی‌شدن، در برخی از مکان‌های عمومی، بازی‌های رومیزی تعبیه شود تا هم امکان بازی و آشنایی مردم با آن‌ها پدید آید، هم امکان خرید از سوی مردم و نیز سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان بیشتر فراهم شود.

وی افزود: هماهنگی خوبی با شورای همکاری مراکز بازی رومیزی از سوی دبیرخانه‌ی جشنواره صورت گرفته که تا با حضور متخصصان و تولیدکنندگان این بازی‌ها، عموم مردم هرچه بیشتر با این صنعت سرگرمی آشنا شوند.

امسال علاوه بر حضور در بخش ترویجی، تولیدکنندگان این بازی‌ها در بخش نمایشگاه تخصصی نیز آثار خود را به فروش می‌رسانند.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از ۷ تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =